PROJEKTY DOMOV - 10 UŽITOČNÝCH RÁD PRED VÝBEROM PROJEKTU Z KATALÓGU

1. Čo skôr? Pozemok alebo projekt?

Vo väčšine prípadov pri vyberaní projektu z katalógu už má investor zakúpený pozemok alebo má vybratú konkrétnu lokalitu. Projekt domu by mal rešpektovať danosti pozemku, napr. šírku či orientáciu k svetovým stranám. Odporúčam, aby ste už pred kúpou pozemku konzultovali s architektom. Väčšinou je veľmi náročné nájsť ideálny pozemok pre nejaký špecifický projekt, preto v prípade nadštandardných požiadaviek je pravdepodobne rozumnejšie navrhnúť individuálny projekt „šitý na mieru“. Našťastie dnes je na trhu viacero významných a spoľahlivých firiem, ktoré ponúkajú katalógové projekty domov, takže vybrať si môžete z vyše 3000 typov rodinných domov, v ponuke sú bungalovy, nízkoenergetické domy, moderné domy s plochou strechou ale aj chaty a iné, murované aj montované. Spolu so zrkadlovými obrazmi to predstavuje vyše 7000 projektových riešení.

2. Máte poruke pomoc? Architekta alebo projektanta, s ktorým sa môžete poradiť pred výberom projektu a ktorý Vám bude k dispozícii celý čas až do kolaudácie...

Predovšetkým si treba uvedomiť, že katalógové projekty sú do istej miery vždy nekompletné. Veď pochopiteľne ani nemôžu byť kompletné. Katalógový projekt nezohľadňuje dostupnosť inžinierskych sietí konkrétne na Vašom pozemku, nie sú v ňom riešené projekty prípojok, nie sú zohľadnené základové pomery ani zaťaženie snehom vo Vašom regióne. Napr. je pravdepodobné, že v katalógovom projekte sa predpokladá priemerná alebo nadpriemerná únosnosť pôdy, ale na Vašom pozemku môže byť únosnosť nižšia. To znamená, že ak by ste zrealizovali základy podľa katalógového projektu, hrozilo by, že Váš dom bude nerovnomerne sadať a objavia sa trhliny v stenách. Určite nechcete, aby sa to stalo práve Vám. Alebo naopak, je možné, že krov katalógového projektu je prehnane nadimenzovaný, sú v ňom naprojektované zbytočne mohutné krokvy a drevené trámy, lebo krov je navrhnutý na zaťaženie snehom v tretej alebo štvrtej horskej snehovej oblasti, pričom Vy staviate na nížine pri Bratislave. V takomto prípade sa jednoduchým prepočtom dajú ušetriť financie, ktoré môžete investovať napr. do kvalitného zariadenia domu. Znamená to, že katalógový projekt si vždy vyžaduje adaptáciu na konkrétne miesto výstavby, pričom pomoc a rady skúsenej a odborne kompetentnej osoby Vám môžu ušetriť nemalú čiastku financií, často aj vo výške mnohotisíc až desiatok tisíc eur. Môže to byť napr. obchodný zástupca dodávateľa katalógového projektu, alebo iný nezávislý a skúsený projektant, architekt z daného regiónu. Ak dodávateľ katalógového projektu Vám nie je dostatočne nápomocný alebo je neochotný, chce Vám len „predať“ svoj „tovar“ a následne sa Vás čo najskôr a navždy zbaviť, vedzte, že ste pravdepodobne na nesprávnom mieste. Výber projektu domu – budúceho domova Vašej rodiny nemôže byť ako bežný unáhlený nákup v hypermarkete. Je to vývoj, proces, pri ktorom každá dobrá rada a objektívny názor skúseného človeka „z fachu“ má hodnotu zlata a môže byť zárukou Vašej dlhodobej spokojnosti.

3. Podlažnosť domu. Prízemný alebo poschodový?

Počet podlaží ovplyvňuje samozrejme aj veľkosť samotného pozemku. Na veľmi malom pozemku je logické postaviť poschodový alebo podkrovný dom, ktorý má menšiu zastavanú plochu, čím získame viac priestoru pre záhradu a terasu. Uvažujte ale aj s budúcnosťou. Aké bude mať zloženie Vašej rodiny o 5-10-20 rokov? Dnes sú veľmi obľúbené bungalovy, t.j. prízemné domy s neobytným podkrovím, ktoré možno realizovať aj ako bezbariérové. V prípade podkrovného domu odporúčam zvážiť možnosť, aby v prízemí bola aspoň jedna spálňa, ktorá spočiatku môže byť využívaná ako hosťovská izba alebo pracovňa, ale neskôr môže slúžiť ako spálňa pre menej mobilných členov rodiny. Pre naplnenie tejto funkcie je potrebné v prízemí mať aj kúpeľňu, minimálne so sprchovým kútom. V prípade podkrovných domov je treba myslieť na zariaditeľnosť podkrovných izieb, nakoľko pri bočných stenách je často výška len okolo 1,2m, ba niekedy aj menej. Pri výške 1,3-1,5m je už izba dobre využiteľná, môže tu byť posteľ alebo písací stôl. Ak nemienite akceptovať žiadne kompromisy, môžete sa rozhodnúť pre poschodie s plnou výškou, napr. poschodové domy s plochou strechou alebo domy mediteránskeho typu s malým sklonom šikmej strechy. Poschodie nemusí byť nad celým prízemím, ideálny je napr. pomer 2:3, t.j. poschodová časť tvorí približne dve tretiny pôdorysu prízemia, ale toto už závisí predovšetkým od požadovaného počtu izieb a zloženia rodiny.

4. Počet izieb (spální).

Počet spální je jednoduché určiť podľa zloženia rodiny a konkrétnych požiadaviek. V prípade, že si plánujete zriadiť domácu kanceláriu, počítajte aj s pracovňou alebo aspoň pracovným kútom. Ak to bude samostatná miestnosť, môžete ju príležitostne využiť aj ako hosťovskú izbu. Ak Vás často navštevujú rodinný príslušníci, tak hosťovská izba bude určite využitá, samozrejme mala by mať aj vlastné alebo aspoň dobre prístupné hygienické zázemie – kúpeľňu. Netreba mať zbytočne „veľké oči“, ale rodičovská spálňa by mala mať minimálne 14m², detská izba minimálne 12m². Pozor! Na papieri sa môže zdať aj malá izbička „tak akurát“, ale stáva sa, že po vymurovaní priečok je stavebník nepríjemne prekvapený a povie si: „Fúha, tá izba je taká malá?“. Dbajte nato, aby sa v izbách dali dobre umiestniť aj skrine. Veľmi dobré riešenie je aj vytvorenie niky pre vstavanú skriňu, prípadne ak je jedna celá stena voľná pre vstavaný nábytok s posuvnými dverami. Ak je dostatok priestoru, šatník môžete riešiť aj ako samostatnú miestnosť

5. Hlavný obytný priestor: obývacia izba, jedáleň, kuchyňa, terasa.

Dominantným priestorom väčšiny rodinných domov je obývacia izba. Požadovaná veľkosť obávačky je individuálna záležitosť, nemala by ale byť menšia ako 25-30m². Stredobodom rodinného života je často jedáleň, ktorá by mala byť priamo prístupná z kuchyne ale aj z obývacej izby. Jedáleň by mala byť dostatočne priestranná aj pre príležitostné slávnostné stolovanie, keď sa zíde celá rodina, prípadne aj hostia. Rovnako dobre prístupná by mala byť aj terasa, ktorá by mala byť čiastočne krytá alebo by mala mať možnosť prekrytia napr. markízou. Pekná kuchyňa je klenotom každého rodinného domu, má byť priestranná, komfortná, dobre vybavená a s dostatočnou skladovacou kapacitou. Žiadny „kuchynský kútik“, ako na nejakej chate alebo v apartmáne! Pre obývaciu izbu platí to isté ako pre všetky ostatné izby, musí byť predovšetkým dobre zariaditeľná. Je to azda dôležitejšie ako samotná veľkosť podlahovej plochy. Ideálne je, ak je priestor variabilne zariaditeľný, veď možno ešte neviete, či si kúpite veľkú rohovú sedačku alebo napr. zostavu 3+2+1. Dnes sú moderné obývačky s minimalistickým nábytkom, každopádne je treba nájsť vhodné miesto pre televízor, aby nebol príliš ďaleko od sedačky ale aby sa ani nezrkadlilo okno na obrazovke. Krb je špecifickým prvkom obytného priestoru, vytvára príjemnú rodinnú harmóniu. Je potrebné mať k nemu dobrý prístup aj pre čistenie a údržbu, pred krbom má byť dostatočne veľký voľný priestor s nehorľavou podlahou. Nakoniec, ale v neposlednej rade by som chcel upriamiť pozornosť na zásobáreň potravín – špajzku, ktorá by mala byť prístupná priamo z kuchyne a situovaná pri obvodovej stene s možnosťou priameho vetrania pomocou mriežok, prípadne oknom. Špajzka v strede dispozície domu, keď je zo štyroch strán obklopená vykurovanými priestormi, nedajbože krbom, je neakceptovateľná.

6. Technicko-hospodárske zázemie: technická miestnosť, šatníky, skladovanie sezónnych vecí a záhradného nábytku...

V posledných rokoch v katalógoch pribudlo mnoho veľmi malých domov, kde je minimalizovaný každý jeden meter štvorcový a priestor je využitý na 100%. Sú to kompaktné domy väčšinou bez garáží a často v nich chýba priestor na domáce práce (napr. žehlenie či sušenie prádla) alebo dokonca aj nevyhnutný priestor na uloženie bežných vecí ako napr. sezónneho oblečenia, detského kočíku, saní, lyží či izbového bicyklu, atď. Jednoznačne odporúčam neprehnať to s minimalizovaním priestorov, veď priznajme si na rovinu, v rodinnom dome chceme mať predsa len väčší komfort ako v panelákovom byte. Riešením môže byť napr. jedna malá izba navyše, technická miestnosť, sklad alebo dokonca aj neobytné podkrovie – povala. Ak má byť povala dobre využiteľná, musí mať pohodlný prístup, schodmi alebo alternatívne kvalitnými a bezpečnými skladacími schodíkmi.

7. Garáž: ako súčasť domu, pristavaná, alebo samostatne stojacia?

Umiestnenie garáže je väčšinou závislá od možností a daností pozemku, ale samozrejme aj od požiadaviek investora. Ak je garáž súčasťou domu, môže byť priamo prepojená s interiérom cez odvetranú chodbu, tzv. „filter“. Ak je pozemok dostatočne široký, môžete zvoliť aj variantu pristavanej garáže, je to väčšinou technicky jednoduché a finančne menej náročné riešenie. Pri obidvoch alternatívach nesmieme zabudnúť na vetranie garáže, napr. mriežkami v stene. Samotné okno nemusí byť dostatočné, veď pravdepodobne bude celú zimu zatvorené. Najlacnejším, ale veľmi praktickým riešením parkovacieho státia je aj otvorený prístrešok pre auto, tzv. „carport“.

8. Podpivničenie. Dom so suterénom alebo bez?

Podpivničenie je typický parameter, ktorý v drvivej väčšine prípadov ovplyvnia finančné možnosti investora a taktiež výška spodnej vody. Z technického hľadiska dnes neexistuje neriešiteľný problém, treba ale povedať, že suterén je z finančného hľadiska veľmi významná položka rozpočtu. Meter štvorcový suterénneho priestoru môže stáť až 1,5-násobok priestoru nad terénom. V prípade svahovitého pozemku ale môže byť rozumnou voľbou napr. čiastočné podpivničenie domu. Suterén ponúka kvalitný skladovací priestor, miesto pre technologické zázemie ale aj vynikajúci priestor pre relax vo forme fitnesu, sauny či vínnej pivnice a pod.

9. Technológie v dome: vykurovací systém, príprava teplej vody, vetranie. Plynový kotol? Tepelné čerpadlo? Solárny kolektor?

Technologické riešenie domu je veľmi individuálna záležitosť, závisí samozrejme aj od dostupnosti inžinierskych sietí ako je plyn, pitná voda či kanalizácia. Pri výbere projektu z katalógu sa málokedy riadime podľa použitých technológií a veľmi často sa tieto profesie upravujú podľa požiadaviek investora. Napr. v katalógovom projekte je navrhnuté radiátorové vykurovanie ale Vy si želáte mať podlahové (prípadne naopak), alebo v katalógovom projekte je navrhnutý klasický plynový kotol ale Vy uvažujete o progresívnejšom riešení vykurovania napr. tepelným čerpadlom. Sú to faktory, ktoré je azda aj nemožné riešiť „katalógovo“, vyžaduje si to individuálny prístup ku klientovi, zváženie všetkých dostupných možností a samozrejme aj návratnosti investícií. V prípade katalógového projektu toto je úloha projektanta, ktorý rieši adaptáciu projektu, osadenie domu na pozemok (situáciu) a napojenie na inžinierske siete (prípojky), prípadne ďalšie zmeny.

10. Nakoniec, ale v neposlednom rade: cena výstavby.

Cena výstavby rodinného domu je priamo úmerná s jeho veľkosťou. V prípade katalógových projektov by mal byť položkový rozpočet samozrejmosťou a súčasťou projektu. Treba si ale uvedomiť, že rozpočet je spracovaný v bežnom štandarde a na fiktívnom pozemku! Čiže nie na konkrétne podmienky výstavby na Vašom pozemku, bez nákladov na prípojky, vonkajšie spevnené plochy, oplotenie atď. Okrem toho ste si určite všimli, že ceny realizácie domov sú v jednotlivých katalógoch výrazne odlišné. Dôvodov môže byť viacero, napr. rôzne technické, konštrukčné či materiálové riešenia ale aj samozrejme snaha o umelé „zatraktívnenie“ ponuky. Skúsenosti potvrdzujú, že konkrétne cenové ponuky stavebných firiem sa pohybujú vo výške s rozdielom plus/mínus 20-30% týchto cien, v závislosti predovšetkým od regiónu.


Dúfam, že Vám tieto rady pomôžu pri výbere ideálneho projektu. Venujte prosím výberu dostatočnú pozornosť, aby ste si po roku bývania v dome nepovedali: „dnes by som to robil inak“. V prípade otázok, prosím neváhajte nás kontaktovať telefonicky, e-mailom alebo najlepšie osobne, sme Vám plne k dispozícii. Navštívte Centrum Rodinných Domov v Šamoríne. Príďte na konzultáciu, využite bezplatné a nezáväzné poradenstvo, veríme, že sa stretnete s maximálnou ústretovosťou a nadpriemerne konštruktívnym prístupom. Vyberte si svoj rodinný dom z najväčšej ponuky na Slovensku z vyše 3000 projektov na jednom mieste!
Na Vašu návštevu sa teší autor článku:

Ján Fašanga

    architekt, autorizovaný stavebný inžinier
    so špecializáciou na individuálnu bytovú výstavbu (IBV)
    a na nízkoenergetické domy (NED)